10 березня 2017 року

До Міжнародного дня боротьби із захворюванням на глаукому – 6 березня 2017 року.

ЩО ТАКЕ ГЛАУКОМА?


Глаукома - це захворювання очей, пов'язане із накопиченням внутрішньоочної рідини. Накопичування рідини призводить до збільшення тиску всередині ока і може пошкодити нерв, по якому відбувається передача зорової інформації у головний мозок (зоровий нерв). У результаті - знижується зір.
У нормальному здоровому оці постійно утворюється рідина (так звана "водяниста волога"). Рідина омиває структури ока, доставляючи поживні речовини до рогівки і кришталика. Відтік рідини відбувається завдяки маленьким отворам , що утворюють трабекулярну мережу. Таким чином, постійне утворення і відтік рідини зберігають очі вологими і здоровими.
При глаукомі у оці утворюється більше рідини, ніж виводиться. Це призводить до накопичення рідини, яка підвищує тиск всередині ока (внутрішньоочний тиск). Підвищений тиск впливає на всі структури ока, але найчастіше відбувається ураження зорового нерва.

Як порушується зір при глаукомі ?

Глаукома впливає на ширину огляду, тобто на здатність бачити предмети, що знаходяться зовні від зафіксованої точки, або на так званий "периферичний зір". Розвиток хвороби відбувається поступово, тому багато пацієнтів не помічають таких порушень зору. У міру прогресування глаукоми в периферичному зорі з'являються "сліпі" зони і пацієнт бачить менше і не так чітко, як раніше.
Глаукома - небезпечна і підступна недуга: хворий починає помічати зміну полів зору тільки тоді коли хвороба перебуває уже у розвинутій стадії.

Несвоєчасно виявлена ​​глаукома, а також відсутність адекватного лікування хвороби може призвести до сліпоти.

На щастя, на сьогоднішній день завдяки сучасним технологіям і настороженості лікарів це відбувається вкрай рідко.
Хоча вже завдані глаукомою збитки зору не можуть бути відновлені, хороша новина полягає у тому, що при безперервному і адекватному лікуванні (такому, як застосування очних крапель) можна зупинити подальше звуження периферичного зору. Крім того, в деяких випадках роблять операцію.

Види глаукоми.

Існують наступні види глаукоми: відкритокутова і закритокутова. Відкритокутова глаукома - це поширене хронічне захворювання (тобто захворювання має тривалий перебіг). Такий вид глаукоми пов'язаний з закупоркою дренажної системи і часто виявляється при звичайних обстеженнях очей.
Закритокутова глаукома, або надмірне утворення рідини, зустрічається рідше і протікає гостро (тобто проявляється короткочасними, але важкими і гострими нападами). Без лікування дуже швидко може розвинутися сліпота. Такий вид глаукоми розвивається при закритті кута входу в дренажну систему, що призводить до накопичення рідини.
Причиною глаукоми можуть бути і інші порушення, що впливають на структури або роботу очей. Це так звана "вторинна глаукома". Вторинна, хронічна глаукома може бути викликана набряком або пухлиною ока. Гострий приступ вторинної глаукоми може статися при цукровому діабеті, катаракті, при тривалому лікуванні кортикостероїдами; однак це відбувається рідко.

Як виявляти глаукому?

Раннє виявлення та діагностика глаукоми - це основа збереження зору. Під час огляду лікар – офтальмолог за допомогою звичайного обстеження (тонометрії – вимірювання тиску рідини всередині ока) може виявити ранні ознаки хвороби, про які пацієнт може і не підозрювати.
Під час огляду очного дна інструментом під назвою "офтальмоскоп" лікар може побачити і оцінити найменші зміни в зоровому нерві. Зміни в полях зору також можуть бути виявлені при відвідуванні лікаря – офтальмолога. Поле зору досліджується різними способами.

Регулярні обстеження дозволяють виявити найменші порушення, які важко помітити самостійно.

Як лікують глаукому?

Незалежно від того, чи має глаукома хронічний перебіг або проявляється болючими нападами, затримка з лікуванням може призвести до серйозних проблем.

Лікування призначається відповідно до виду глаукоми !

Лікування хронічної глаукоми.

Основне лікування - це застосування очних крапель, які зменшують утворення рідини в оці або збільшують її виведення. Деякі краплі роблять і те, і інше одночасно.
Операцію при глаукомі проводять при неефективності звичайного лікування або при швидкому прогресуванні хвороби, навіть якщо очний тиск вдалося привести у норму.
Лікування гострого нападу глаукоми.
При гострому нападі глаукоми Ваш офтальмолог зробить дві речі. По-перше, призначить один з варіантів лікування, наведених вище, для полегшення болю і зниження тиску. По-друге, призначить лазерну операцію для відкриття кута дренажної системи і збільшення відтоку рідини.

Безперервне лікування дозволяє уповільнити прогресування захворювання і зберегти зір.

Застосовуйте очні краплі відповідно до рекомендацій лікаря і інструкції із застосування. Перед застосуванням крапель мийте руки. Не торкайтеся очей наконечником флакона від крапель. Як і всі лікарські препарати, очні краплі слід зберігати у недоступному для дітей місці.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ !

Вмісту одного флакона крапель зазвичай вистачає на один місяць після його відкривання.
Після закінчення цього терміну необхідно почати новий флакон замість старого, навіть якщо старий використаний не повністю.
Флакон із разовою дозою препарату може застосовуватися тільки одноразово, відкритий флакон зберіганню не підлягає.
При виникненні проблем при застосуванні очних крапель запишіть їх і проконсультуйтеся з Вашим лікарем. Можливо, необхідно змінити лікування.
Ви, звичайно, стурбовані діагнозом «глаукома». Адже глаукома - це серйозне захворювання, яке при відсутності лікування може призвести до сліпоти. Однак Ви можете вести нормальний спосіб життя, який практично не відрізняється від способу життя здорових людей, за умови дотримання курсу лікування і регулярних консультацій у офтальмолога.

Підтримка внутрішньоочного тиску на нормальному рівні - основна мета лікування.

При нормальному значенні внутрішньоочного тиску, ризик ураження зорового нерва знижується, і підвищується ймовірність збереження зору.

Для більшості людей нормальним тиском вважається рівень 16 - 26 мм рт.ст.

Для кожного хворого глаукомою рівень нормального тиску індивідуальний і залежить від стадії захворювання.

Як тільки встановлено діагноз глаукоми, необхідно знизити внутрішньоочний тиск будь-яким з трьох основних методів:

- медикаментозний

-лазерне лікування

-хірургічне лікування

У більшості випадків призначають очні краплі, що знижують внутрішньоочний тиск. Головна умова лікування глаукоми - дотримання щоденного режиму закапування призначених крапель (зазвичай 2 рази на день о 8 і 20 годині). Зміни поля зору служать для оцінки перебігу захворювання та ефективності лікування.

САМОЛІКУВАННЯ – НЕПРИПУСТИМО !

Крім підтримки нормального внутрішньоочного тиску потрібно 1-2 рази на рік отримувати курси консервативного лікування, що включають застосування лікарських препаратів і методів фізіотерапії. Лікарські препарати покращують живлення ока, нормалізують загальний і місцевий кровоток , знижують внутрішньоочний тиск.
Фізіотерапевтичне лікування включає в себе магнітотерапію, лазерне опромінення і електростимуляцію зорового нерва і сітківки.

При глаукмі слід дотримуватися наступних правил:

Працюйте стільки, скільки дозволяє Ваш вік і загальний стан здоров'я, не напружуйтеся. Уникайте фізичних і нервових перевантажень. Гранична вага, яку допустимо піднімати - 10 кг.
Перевантаженням для вас може стати навіть прополка грядок, якщо ви нахиляєтеся. Пристосуйте якусь лавочку, стільчик і не нахиляйтеся. Що б ви не робили - читаєте, креслите, в'яжете, не сидіть з нахиленою головою і при поганому освітленні.
Дивитися телевізор можна, але теж при хорошому освітленні (не в темряві!) і в правильній позі, щоб голова не була ні нахилена, ні закинута.
При читанні і інший напруженій зорової роботі робіть щогодини невеликі (на 10-15 хвилин), перерви.
Харчуйтеся раціонально відповідно до віку, віддавайте перевагу овочевіим стравам, рибі, сирим овочіам і фруктам, обмежте тваринні жири і цукор.
Пиття рідини, якщо немає для цього інших протипоказань, можна особливо не обмежувати, але не можна відразу випивати більше склянки. Чай навіть корисний, тому що кофеїн, який міститься в ньому, покращує кровообіг у тканинах очей, а підвищує внутрішньоочний тиск в рідкісних випадках. Не забороняється і чашечка кави, але для вірності краще зробити кофеїнову пробу: виміряйте внутрішньоочний тиск перед тим, як вип'єте кави, і через 1-1,5 години після цього.

Якщо ви курець - киньте курити негайно! Нікотин шкідливий для ваших очей!

Не носіть тугих комірців, краваток - все, що ускладнює кровообіг в області голови та шиї.
Для вас дуже важливий хороший сон. Введіть у розпорядок дня вечірні прогулянки; якщо не спиться - приймайте на ніч 2-3 чайні ложки меду, запиваючи теплою водою, робіть теплі ванни для ніг.
Точно дотримуйтесь призначеного режиму закапування крапель. Якщо ви повинні піти з дому надовго, не забудьте взяти їх із собою.
При закритокутовій формі глаукоми різка зміна освітлення небезпечна для очей. Перед відвідуванням кінотеатру або інших затемнених приміщень закапайте пілокарпін, щоб попередити розширення зіниці.
Регулярно відвідуйте лікаря. Навіть при стабілізації внутрішньоочного тиску, контрольне обстеження рекомендується кожні 3 місяці.

Лікувальна гімнастика при глаукомі.

Вправа № 1 : Легкі погладжування пальцями по надбрівним поверхням, починаючи від середини лоба у напрямку до скронь. Вправа № 2 : Погладжувати лоб від брів до лінії росту волосся.
Вправа № 3
: Круговими рухами пальців погладжувати ділянки скронь протягом 2-3 хвилин.
Вправа № 4 : Легко постукувати подушечками пальців поверхню чола протягом 2 хвилин.
Вправа № 5 : Сильно заплющити очі на кілька секунд, потім відкрити очі. Виконати вправу 8-10 разів для зміцнення м'язів верхніх і нижніх повік, нормалізації кровообігу і загального розслаблення очей.
Вправа № 6 : Слід швидко моргати очима протягом двох хвилин, що сприяє ефективному кровообігу в органах зору.
Вправа № 7 : Підійти до вікна і подивитися на вулицю крізь скло, потім перевести погляд на саме скло. Таку процедуру проробляти 10 разів.
Вправа № 8 : Дивитися протягом декількох секунд прямо перед собою, потім поставити на деякій відстані від очей вказівний палець і перевести погляд на нього, після чого опустити очі вниз. Повторити таку вправу 15 разів, що допоможе швидко зняти втому очей, а також полегшити зорове навантаження.
Вправа № 9 : Закрити очі, опустити при цьому повіки і масажувати їх круговими рухами подушечками пальців протягом хвилини. Така вправа значно покращує кровообіг і зміцнює зорові м'язи. Вправа № 10 : Подушечками пальців легенько натиснути на верхні повіки, потім повільно відпустити. Повторити вправу 5-7 разів для кращої циркуляції очної рідини.
Вправа № 11 : Подивитися вліво, затримавши погляд на кілька секунд, потім вправо. Вправу виконати 10 разів.
Вправа № 12 : Обертати очима по колу спочатку в одну сторону, потім у іншу.

Така лікувальна гімнастика особливо корисна для профілактики та лікування глаукоми, тому, що швидко знімає підвищену напругу очей.

Бережіть своє здоровя ! Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

 
сайт создан компанией сайт разработан компанией Эффект

РЕФОРМА МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Профспілкове життя