01 грудня 2016 року

Сучасний стан захворюваності на ВІЛ-інфекціюСучасний стан захворюваності на ВІЛ-інфекцію/СНІД в Україні та основні напрямки профілактики.

За 10 місяців 2016 року в Україні, за даними Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами, був зареєстрований 13381 новий випадок ВІЛ-інфекції (із них 2349 дітей до 14 років).

Всього з 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 293739 нових випадків ВІЛ-інфекції, за цей час від СНІДу померло 40816 осіб.

Найбільш уражені ВІЛ-інфекцією регіони –  Дніпропетровська, Донецька, Київська, Миколаївська, Одеська області та місто Київ.

Починаючи із 2008 року, в Україні частіше всього інфікуються через незахищений секс.

Якщо у 2005 р. цим шляхом інфікувались 33% осіб, у яких була виявлена ВІЛ-інфекція, то у  2012 році цей показник зріс до 51%. Вперше більше половини нових випадків передачі ВІЛ - інфекції відбулося через незахищений секс. У 2015 році цей показник склав 60%.

Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні зараз реєструється у молодих осіб віком від 15 до 30 років.

Україна залишається лідером у Європі за масштабами розповсюдження ВІЛ-інфекції. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе до 250 тисяч осіб та лише кожний другий знає про свій діагноз.

Станом на 01.04.2016 р. на обліку перебуває 132714 ВІЛ-позитивних пацієнтів.

З 2005 року приріст нових випадків ВІЛ (прискорення епідемії) щорічно зменшується: в 2005 році у порівнянні з 2004 роком – плюс 15,6%, а в 2011 році у порівнянні з 2010 роком – плюс 3,4%.

В 2012 році вперше в історії України епідемія ВІЛ/СНІДу уповільнилась: в 2012 році темпи розповсюдження ВІЛ-інфекції (кількість нових випадків ВІЛ) виявилися нижче, ніж у 2011 році. Це стало результатом національних програм по роботі з уразливими групами та масштабних інформаційних кампаній по профілактиці ВІЛ/СНІДу. Однак, у 2013-2015 роках через певні соціально-економічні проблеми темпи епідемії знову почали демонструвати зріст.

У червні 2016 року Генеральною асамблеєю ООН під час зустрічі на високому  рівні з питань боротьби з ВІЛ/СНІД проголошено Стратегію прискореного подолання епідемії ВІЛ-інфекції Fast Track, яка поставила перед міжнародною спільнотою амбітні цілі:

  • до 2020 р. виявити 90% людей, які живуть з ВІЛ, надати 90% з них антиретровірусну терапію (АРТ) та забезпечити ефективність лікування 90% осіб, які перебувають на АРТ.

Основні напрямки профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу:

На сьогодні ВІЛ-інфекція не має радикальних засобів лікування, тому головною зброєю у боротьбі із поширенням вірусу є попередження нових випадків інфікування.

У зв'язку із цим, необхідно:

  • приймати правильні щодо свого здоров'я рішення, намагатися протистояти таким факторам ризику, як потреба експериментувати, самоутверджуватись під тиском з боку однолітків та наркодільців;
  • уникати випадкових статевих контактів, бо чим більше сексуальних партнерів, тим вищим є ризик інфікування. Застосування презервативів значно знижує можливість інфікування партнера не тільки ВІЛ, але й збудниками венеричних захворювань, вірусних гепатитів. Рекомендується використовувати латексні презервативи;
  • уникати сексуальних  контактів із особами, що вживають наркотики, які здебільшого неконтрольовані і вже тому небезпечні. За даними статистики 30 - 50 % осіб, що вживають наркотики ін'єкційним шляхом, інфіковані ВІЛ отож, вірогідність інфікування надзвичайно висока;
  • пам'ятати, що венеричні хвороби сприяють поширенню ВІЛ, а тому їх потрібно терміново лікувати;
  • не застосовувати уже використані, брудні шприци та голки при введенні наркотиків. Для кожної ін'єкції слід використовувати одноразовий стерильний шприц та голку;
  • важливо знати, що вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ - інфекцію дитини, якщо вони якнайраніше звернуться в жіночу консультацію, для проведення профілактичних заходів.

Памятайте, що ВІЛ/СНІД НЕ передається через через піт, сечу, сльози, слину. Хвороба не передається побутовим шляхом: через повітря при чханні, кашлі, при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Безпечним щодо зараження ВІЛ є спільне відвідання місць громадського користування - лазні, сауни, басейну, туалету. СНІДом не можна заразитися в громадському транспорті. Передача ВІЛ через укуси комарів чи інших комах не доведена.

Доступність для всіх прошарків населення міста до консультативних та діагностичних послуг з ВІЛ/СНІД забезпечує мережа кабінетів «Довіра», до яких щорічно звертаються близько 60 тисяч громадян.

Адреса та графік роботу кабінету «Довіра» у Дніпровському районі:

вул. Митрополита Андрея Шептицького, 5,
вівторок - субота, з 09.00 до 15.00 години.

Пройди тест на ВІЛ!
Знання свого ВІЛ-статусу – вимога реалій сьогодення!

Районний позаштатний інфекціоніст УОЗ Дніпровської районної
у місті Києві державної адміністрації    Мітлошук А.П.

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

<< Назад

 
сайт создан компанией сайт разработан компанией Эффект

РЕФОРМА МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Профспілкове життя