02 лютого 2016 року

Грип в Україні. Особливості в 2016 році.

Грип в Україні. Особливості в 2016 роціГрип - гостре висококозаразне інфекційне захворювання, що викликається вірусами типів А і В.   В зимовий період  2016 року на території України  реєструються  випадки  захворювання, що викликані  пандемічним вірусом грипу А (H1N1) Каліфорнія / 2009, що передається від свині і людини до людини, який  має високу сприйнятливість серед населення з  ризиком  розвитку  пандемії і характеризується лихоманкою, респіраторним синдромом, тяжким перебігом,  розвитком тяжких ускладнень.

Збудник  грипу А (H1N1) Каліфорнія / 2009.

Існує кілька підтипів вірусу грипу, що викликають захворювання у  свиней А (H1N1, H1N2, H3N2, H3N1), проте високопатогенні властивості і здатність передаватися від людини до людини придбав тільки підтип А (H1N1). Вірус грипу А (H1N1) - результат схрещування людського вірусу грипу А (H1N1) і вірусу  грипу свиней, у підсумку вірус  мутував і став високопатогенним, а називається він - пандемічний вірус Каліфорнія / 2009.

Причини поширення  грипу А(H1N1) Каліфорнія / 2009.

Джерело інфекції - свині (хворі або носії вірусу) і хвора людина. Хвора людина може заражувати оточуючих  за добу до появи симптомів захворювання і ще протягом тижня хвороби. Відповідно, велике епідемічне значення мають потенційні хворі в кінці періоду інкубації.

До 15% хворих на тлі лікування продовжують виділяти вірус протягом 10-14 днів.

Механізми зараження:

 • Повітряно-крапельний шлях: небезпечні виділення пацієнта при чханні, кашлі  розповсюджуютья на 1.5-2 метри;
 • Контактно-побутовий: небезпечні виділення пацієнта  через руки, а також чеоез  предмети  побуту, рушники, посуд  (вірус зберігає свої властивості протягом 2х і більше годин) потрапляють до здорової людини. Занести вірус з рук можна на слизові ротової порожнини і очей.

Існують групи ризику по розвитку важких форм  грипу:

 • Діти до 5 років;
 • Дорослі старші 65 років;
 • Вагітні жінки;
 • Особи із супутніми хронічними захворюваннями (хронічні легеневі захворювання, онкологічні захворювання, захворювання крові, хвороби печінки, сечовивідної системи, серця, цукровий діабет, а також інфекційні імунодефіцити, наприклад, ВІЛ).

Симптоми  грипу

Клінічні симптоми  грипу А(H1N1) Каліфорнія / 2009,  схожі з симптомами звичайного сезонного грипу з невеликими особливостями. Інкубаційний період (з моменту інфікування до появи перших скарг) при  грипі А(H1N1) Каліфорнія / 2009  триває від доби до 4х днів у середньому, іноді продовжується до тижня. Хворих турбують симптоми інтоксикації : висока температура до 38-39 °, виражена слабкість, м'язові болі, нудота, блювання центрального генезу,  на тлі високої температури, ломота в тілі, млявість.

Інша група скарг пов'язана з розвитком респіраторного синдрому: сухий кашель, виражене першіння в горлі, відчуття нестачі  повітря, а також імовірність швидкого розвитку одного з ускладнень  (запалення легенів на ранніх термінах  -2-3-й  день хвороби).

Відмінністю від сезонного грипу є наявність у 30-45% хворих диспепсичного синдрому: постійна нудота, неодноразова блювота, порушення випорожнень.

Прояви важких форм грипу А(H1N1) Каліфорнія/2009.

У перші дні хвороби - інтенсивний  головний  біль, біль в очних яблуках, світлобоязнь, яка наростає при русі очей. Можливий розвиток серозного менінгіту, енцефаліту. М'язовий  біль  є одним з виражених симптомів хвороби.

Одним із небезпечних ускладнень при  грипі А(H1N1) Каліфорнія / 2009 є розвиток пневмонії. Запалення легенів може бути наслідком впливу вірусу грипу (первинне);  може бути пов'язане з приєднанням вторинної бактеріальної флори (вторинне); може бути наслідком дії і вірусу і супутнього нашарування бактеріальної флори (змішане).

Первинна пневмонія розвивається на другу-третю добу від початку захворювання і характеризується розвитком симптомів гострої дихальної недостатності: хворий часто дихає (близько 40 подихів у хвилину при нормі - 16), в акті дихання беруть активну участь допоміжні м'язи (діафрагма, м'язи живота), виражений сухий або малопродуктивний кашель (виділення  прозорі), виражена задишка, посиніння шкірних покривів (ціаноз). При вислуховуванні легень: вологі  хрипи в нижніх відділах легень переважно на висоті вдиху, притуплення перкуторного звуку при простукуванні легенів.

Нерідко первинні пневмонії призводять до утворення респіраторного дистрес-синдрому: розвиток набряку легенів з високою вірогідністю  смерті  хворого.

Вторинна пневмонія виникає на 6-10 день від початку захворювання. Найчастіше має місце пневмококова забрудненість (у 45% хворих), рідше - золотистий стафілокок (не більше 18%), а також гемофільна паличка. Особливістю даної пневмонії буде посилення кашлю: він стає болісним, практично постійним, на тлі посилення кашлю у хворого друга хвиля лихоманки та інтоксикації, пацієнт практично не приймає їжу. Наростає біль у грудній клітині при кашлі і навіть диханні. Мокротиння  вже не прозоре, а має гнійний характер.

При рентгенографії - вогнища запалення в легенях. Перебіг вторинної пневмонії тривалий – 1 – 1,5 місяця.  Нерідко стафілококові пневмонії призводять до утворення абсцесу легень.

Інші ускладнення  грипу: перикардит, інфекційно-алергійний міокардит, геморагічний синдром.

До лікаря слід звернутися негайно при:

Для дітей:

 • Часте дихання, труднощі дихальних рухів;
 • Синюватий відтінок шкірних покривів кінцівок і тулуба;
 • Відмова від прийому їжі і пиття;
 • Неодноразова блювота (блювота «фонтаном», а також часті зригування у немовлят - еквівалент блювоти в такому віці);
 • Млявість і сонливість дитини;
 • Навпаки збудження, опір навіть при взятті дитини на руки;
 • Поява другої хвилі симптомів з посиленням кашлю і задишки.

Для дорослих:

 • Задишка і посилення її протягом доби;
 • Болі в грудній клітині при диханні і кашлі;
 • Виражене запаморочення, що з'являється раптово;
 • Періодично сплутана свідомість (забудькуватість, випадання окремих подій із пам'яті);
 • Багаторазова і рясна блювота;
 • Друга хвиля з температурою, кашлем, задишкою.

Імунітет після перенесеного свинячого грипу типоспецифічний і нетривалий (1 рік).

Діагностика  грипу  А(H1N1) Каліфорнія / 2009.

Попередня діагностика ускладнена через схожість симптомів хвороби зі звичайним сезонним грипом.

Особливості:

 • Контакт із хворим на грип, а також приїзд з ендемічної по  грипу А(H1N1) Каліфорнія / 2009 зони (країни Північної Америки);
 • Скарги пацієнта на шлунково-кишкові розлади на тлі температури і респіраторного синдрому;
 • Невиражений або відсутність болю в горлі на тлі сильного кашлю переважно сухого;
 • Розвиток на 2-3 добу запалення легенів з характерними симптомами (описано вище).

Остаточна діагностика можлива після лабораторного підтвердження хвороби:

 • ПЦР-діагностика зразків носоглоткового слизу для виявлення РНК вірусу грипу А (H1N1) Каліфорнія / 2009;
 • Вірусологічні методи посіву носоглоткового слизу, мокротиння на певні середовища.

Лікування  грипу

Основна мета лікування - знизити кількість хворих з важким і ускладненим перебігом свинячого грипу.

1.Організаційно-режимні заходи - на момент постановки попереднього діагнозу госпіталізація проводиться за клінічними показаннями (важкі форми, а також середньотяжкі у дітей, осіб похилого віку та осіб з хронічними супутніми захворюваннями). При лабораторному підтвердженні діагнозу грипу А(H1N1) Каліфорнія / 2009 проводиться обов'язкова госпіталізація з призначенням специфічної терапії. На весь гарячковий період і 5-7 днів нормальної температури призначається постільний режим з метою профілактики ускладнень.

ВАШІ ДІЇ ПРИ підозрі на грип:

 • При виявленні симптомів  грипу залишатися вдома, не виходити в  місця скупчення людей.
 • Відгородити оточуючих Вас близьких від поширення інфекції: надіти маску і міняти її кожні 4 години.
 • Викликати лікаря додому. Якщо ви приїхали з ендемічних країн (Мексика, США), то скажіть про це лікареві.

Для посилення опірності організму показаний фізіологічно повноцінний раціон з достатньою кількістю білка і підвищеним вмістом вітамінів А, С, групи В. Для зниження лихоманки показаний прийом достатньої кількості рідини (краще морси з чорної смородини, шипшини, чорноплідної горобини, лимона). Всі продукти призначаються в теплому вигляді.

Медикаментозна терапія включає:

Противірусні засоби - осельтамівір (Таміфлю) і занамівір (Реленза), які суттєво впливають на вихід нових вірусних частинок з клітин, що веде до припинення розмноження вірусу. Прийом таміфлю і реленза рекомендується в наступних випадках:

 1. Якщо у пацієнта є один з перерахованих симптомів (висока температура, закладеність носа, кашель, задишка);
 2. Виділений лабораторно вірус грипу А / 2009 (H1N1);
 3. Вікова група молодше 5 років;
 4. Особи похилого віку - старше 65 років;
 5. Вагітні жінки;
 6. Люди з важкими супутніми захворюваннями та імунодефіцитом;

Зазвичай курс лікування становить 5 днів, іноді більше в залежності від тяжкості.

При виникненні пневмонії бактеріального характеру призначаються антибактеріальні препарати (цефалоспорини III-IV покоління, фторхінолони IV покоління, ванкоміцин).

Патогенетична терапія включає інфузійну дезінтоксикаційну терапію, глюкокортикостероїди, симпатоміметики з метою зниження проявів інтоксикації, полегшення дихання (проводиться в стаціонарі). У домашніх умовах при легкій формі  грипу показано рясне пиття (морси, чай, медова вода) та виконання призначень лікаря.

Симптоматичні засоби: жарознижуючі (парацетамол, ібупрофен), судинозвужувальні для носа (назол, тизин, називин, отривин та інші), для полегшення кашлю (туссин,  амброксол, АЦЦ та інші), антигістамінні (кларитин, зодак).

Особлива увага приділяється дітям і вагітним жінкам. Дітям - прийом аспіринвміщуючих препаратів заборонений через небезпеку розвитку синдрому Рея (енцефалопатія із набряком головного мозку і розвиток печінкової недостатності), тому із групи жарознижуючих перевага віддається  Нурофену.

В період епідемії показана обов'язкова госпіталізація всім вагітним з вираженою інтоксикацією.

Профілактика  грипу

Заходи для здорових (за рекомендацією ВООЗ):

 • Частіше мийте руки з милом.
 • Уникайте близького контакту з хворими людьми.
 • Уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань.
 • Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і обмежте контакти з іншими людьми.
 • При появі симптомів грипу негайно звертайтеся за медичною допомогою. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома протягом 7 днів після виявлення симптомів щоб уникнути інфікування оточуючих.

Для специфічної профілактики грипу А(H1N1) Каліфорнія / 2009 на сьогоднішній день створена вакцина від високопатогенного вірусу  грипу А(H1N1). Грипол плюс – вакцина, що захищає від грипу В, і штамів A (H1N1 і H3N2) грипу. Захворіти після щеплення неможливо тому,  що  вакцина  містить тільки поверхневі антигени вірусів, які самі по собі викликати хворобу не можуть.

Вакцина вводиться щорічно.

Бережіть своє здоров’я!

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

Лікар – інфекціоніст КНП «КДЦ Дніпровського району міста Києва Т.І.Козарева.

<< Назад

 
сайт создан компанией сайт разработан компанией Эффект

РЕФОРМА МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Профспілкове життя