04 лютого 2016 року

Всесвітній день боротьби із захворюваннями на рак.

Всесвітній день боротьби із захворюваннями на ракЩорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби із захворюваннями на рак.

Ця дата заснована Міжнародним союзом боротьби проти раку (International Union Against Cancer, UICC) в 2005 році.

Метою щорічних заходів є підвищення інформованості про рак і заохочення населення до профілактичних заходів, а також висвітлення питань виявлення захворювання та його лікування.

Характерна ознака захворювання на рак - утворення аномальних клітин, які проростають за межі своїх звичайних кордонів, утворюючи пухлину.

Захворювання вперше згадується в єгипетському папірусі, датованому приблизно 1600 р. до н.е. Кілька видів захворювання описав Гіппократ (460-370 рр. до н.е.). Він же назвав пухлину карциномою (carcinoma- від грец. Karсinos - краб, рак). Гіппократу належить термін "онкос" (грец. оncos).

Рак є однією з основних причин смерті у світі.

За статистикою, рак вбиває більше людей, ніж СНІД, малярія і туберкульоз разом узяті. Як повідомляє Міжнародне агентство з дослідження раку (International Agency for Research on Cancer, IARC), щороку кількість онкологічних хворих зростає.

Близько 30% населення нашої планети отримують діагноз - рак. Решта 70% просто не доживають до раку, вмираючи від чогось іншого ....

А з тих 30% кому все-таки поставили такий діагноз, більше 20% помирають протягом перших п'яти років.

Майже 70% випадків раку у світі і пов'язаних з ним смертей припадає на країни, що розвиваються.

Найбільш значним фактором ризику розвитку раку, який призводить до 22% випадків смерті (і до 71% випадків смерті від раку легенів), є куріння.

Інфекції, що викликають рак, такі як папіломавіруси людини, віруси гепатиту В і С, призводять до 20% випадків смерті. 

Поширеність захворювання у місті  Києві, зокрема у Дніпровському районі, наступна:

За 2015 р на території Дніпровського району зареєстровано 1532 випадків вперше виявлених злоякісних пухлин. Захворюваність у порівняні з минулим роком збільшилась та склала 434,0 на 100 тис. населення. По місту Києву вона складає – 372,7 на 100 тис. населення. На диспансерному обліку станом на 1.01.2016 року знаходиться 10668 онкохворих (3022,1 на 100 тис. населення), з них живуть більше 5 років від проведеного лікування 6331 (59,3% від усіх онкохворих). По Дніпровському району зросла захворюваність на рак молочної залози - з 98,4 до 148,7 на 100 тис. жіночого населення, ободової кишки - з 31,9 до 39,9 на 100 тис. нас., шлунка - з 20,2 до 21,0 на 100 тис. нас., гортані - з 2,8 до 3,7 на 100 тис. населення, меланоми з 9,9 до 13,0 на 100 тис. нас., шийки матки - з 17,4 до 19,4 на 100 тис. жіночого нас., простати з 40,9 до 45,1 на 100 тис. чоловічого нас. та нирки з 9,1 до 12,7 на 100 тис. населення. Зменшилась захворюваність на рак стравоходу, прямої кишки, тіла матки, ротової порожнини, легенів, шкіри, яєчників, сечового міхура,щитовидної залози та лімфоми.

Вважається, що більше 30% всіх випадків захворювання на рак  можна уникнути, якщо відмовитися від тютюну та алкоголю, дотримуватися здорового способу життя і проводити імунізацію проти інфекцій, що викликають рак.

Деякі випадки захворювань можна виявити на ранніх стадіях і вилікувати. А завдяки належній допомозі можна полегшити страждання пацієнтів навіть на останніх стадіях хвороби.

Реальну можливість ранньої діагностики раку в тому числі на нульовій стадії, дають онкомаркери.     Допомогають вони і при виникненні рецидивів та у випадках, коли пухлина настільки маленька, що іншими методами діагностувати її неможливо.

Онкомаркери - це білки, що виробляються клітинами різних пухлин. Пухлина продукує особливі речовини,   які за своїми властивостями дуже  відрізняються від нормальних речовин організму або виробляються в кількості, що значно перевищує норму. Виявлення цих речовин і лежить в основі аналізів на онкомаркери.

Вміст онкомаркерів в крові дорослої людини - сигнал пухлинного захворювання організму.

Виявити ракові антигени на ранніх стадіях можна, зробивши аналізи крові на онкомаркери. Поряд з іншими методами дослідження, онкомаркери дають вашому лікареві додаткову інформацію про наявність або відсутність пухлин в організмі.

Якщо пухлина є, серія аналізів на онкомаркери дає уявлення про ефективність проведеного лікування.

Так, багатьом чоловікам після 35 років хоча б 1 раз на рік рекомендується здавати аналіз на PSA, щоб виключити можливість розвитку раку передміхурової залози, в який може перерости таке захворювання як аденома передміхурової залози.

Кожне злоякісне або доброякісне новоутворення виділяє свій, специфічний антиген раку. Різні пухлини продукують різні онкомаркери.

В приватних  медичних лабораторіях проводять дослідження на наступні антигени (онкомаркери) в крові хворої людини:

Альфа-фетопротеїн (AFP) - підвищується у 2/3 пацієнтів з раком печінки. Рівень AFP підвищується з ростом пухлини. Крім того, AFP підвищується при гострих і хронічних гепатитах, деяких видах раку яєчників і яєчок (в 5% випадків).

Онкомаркер молочної залози СA 15-3 - є маркером раку молочної залози. Він підвищується незначно (менше 10%) на ранніх стадіях захворювання. При прогресуванні пухлини ступінь підвищення цього онкомаркеру досягає 75% і більше. Можливе підвищення даного онкомаркеру і при інших видах пухлин.

Онкомаркер яєчників CA 125 - стандартний маркер раку яєчників. Більше 90% пацієнтів, які страждають даним захворюванням, мають рівень CA 125 більше 30Од/мл, а тому цей маркер використовували як скринінговий  метод діагностики. Однак, надалі було виявлено, що така концентрація СА125 виявляється і у багатьох здорових жінок, а також у жінок з ендометріозом.

Онкомаркер  CA 72-4 -  маркер раку яєчників та пухлин шлунково-кишкового тракту.

Онкомаркер підшлункової залози та жовчного міхура CA 19-9 - маркер раку підшлункової залози, частіше використовується у контролі його лікування. Ненормальним рівнем вважають показник вище 37ОД/мл. CA 19-9 може підвищуватися при деяких видах раку кишечника, раку жовчних протоків.

Карциноідоембріональний антиген (Раково-ембріональний антиген) CEA - онкомаркер раку прямої кишки, але може використовуватися в оцінці раку легенів і молочних залоз, а також іншої локалізації (щитовидної залози, печінки, сечового міхура, шийки матки, підшлункової залози), і може виявлятися у здорових курців. Саме тому даний маркер віднесено до розряду неспецифічних онкомаркерів. Ненормальним рівнем вважають значення вище 5МО/мл.

Простат-специфічний антиген (PSA) - маркер ранніх стадій раку простати і інших захворювань передміхурової залози. Негативним результатом вважається PSA менше 4нг/мл. На користь раку простати вказує рівень PSA вище 10нг/мл. Значення PSA від 4 до 10нг/ мл вважається проміжним результатом. Пацієнтам, які мають такі рівні PSA, показано проведення біопсії простати.

Крім раку простати, PSA підвищується у пацієнтів з доброякісною гіперплазією передміхурової залози, у літніх людей. У таких випадках корисним є вимір вільного (не зв´язаного з білками крові) PSA. Якщо його рівень становить понад 25% від загального PSA, є невелика вірогідність раку простати. Крім того, PSA є чутливим тестом в оцінці якості лікування. Після хірургічного видалення або променевої терапії рівень PSA повинен бути нульовим. Зростання цього показника після лікування свідчить про рецидив захворювання.

Тиреоглобулін - білок, що продукується залозами щитовидної залози і підвищується при багатьох її захворюваннях. Використовується як онкомаркер для ведення пацієнтів, що перенесли хірургічне видалення щитовидної залози з приводу раку. Підвищення тиреоглобуліну понад 10нг/мл є ознакою рецидиву пухлини.

Щоб результати аналізу на онкомаркери були достовірними, обов'язково проконсультуйтеся з Вашим лікарем і дотримуйтесь його рекомендацій. Норми на результатах аналізів можуть відрізнятися від вищевказаних норм, тих або інших онкомаркерів, в залежності від виробника тест-системи, яку було використано, тому обов’язково звертайте увагу на діапазони норм, що розміщені на результатах аналізів, які Вам видано.

Бережіть своє здоров’я!

 

Районний позаштатний фахівець з онкології Ф.С. Долінський.

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.
 

<< Назад

 
сайт создан компанией сайт разработан компанией Эффект

РЕФОРМА МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Профспілкове життя