14 вересня 2016 року

ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ НА СКАЗ

ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ НА СКАЗСказ належить до інфекційних природно-вогнищевих зооантропонозних захворювань вірусної етіології, з рановим механізмом передачі інфекції, ураженням центральної нервової системи.  

Захворювання поширене на всіх континентах. Не існує території, яка вільна від сказу взагалі.

 

Останніми роками епідемічна ситуація із захворювання на сказ в Україні погіршилася.

Щорічно реєструються від 2 до 5 випадків захворювань людей на сказ. 

У червні 2016 р. у Дніпровському районі міста Києва зареєстрований випадок смерті від сказу: громадянка була покусана власним собакою.

За 6 місяців 2016 року у Дніпровському районі міста Києва за антирабічною допомогою з приводу укусів тваринами звернулася 321 особа (90,5 випадки на 100 тис. населення), що є на 2,0% вище, ніж за аналогічний період 2015 р. (308 осіб або 88,7 випадків на 100 тис. населення).

Збудник сказу - вірус, який живе і розмножується лише у живому організмі, - у головному і спинному мозку. Велика кількість його накопичується в слинних залозах.

Джерелами сказу є дикі тварини, головним чином із сімейства собачих (вовки, лисиці, шакали), а також кажани. Небезпека укусів цих тварин обумовлена наявністю у їх слині великої концентрації вірусу (у вовків - в 90-100%, у лисиць - в 80-90%, у собак і кішок - в 50%).

Сказ - ранова інфекція, при якій зараження найчастіше відбувається при укусі. У повсякденному житті можуть мати місце випадки зараження при послинені пошкоджених шкірних покривів і слизових оболонок людини хворими на сказ тваринами при розробці туш тварин, контакті із забрудненою слиною шкірою.

Хворі на сказ тварини виділяють вірус із слиною вже в останні дні інкубаційного періоду - за 7-10 днів до появи клінічних проявів і впродовж усього періоду хвороби.         Тяжкість клінічних проявів залежить від багатьох чинників: місця проникнення вірусу в організм, його вірулентності та дози, стану організму людини або тварини.

Вірогідність зараження при укусах хворими собаками становить 14%, лисицями - до 30%, вовками - 70%.

Тривалість інкубаційного періоду залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб). У людини інкубаційний період може тривати в середньому 30 - 90 днів, найкоротший  - 7 днів. Враховуючи те, що вірус у слині з'являється за 7-10 днів до появи клінічних симптомів, спостереження за тваринами, що нанесли укуси людям, проводиться в 10-денний термін.

Успішне вирішення проблеми боротьби зі сказом тварин може бути здійснене лише при спільній взаємодії населення із відомчими службами: ветеринарною, лікувально-профілактичною, санітарно-епідеміологічною, комунальною, службою лісового господарства, із органами внутрішніх справ та іншими.
Головним завданням лікувально-профілактичної служби є надання якісної антирабічної допомоги постраждалим від укусів тваринами.

Необхідно пам'ятати, що тварин, які нанесли укуси, необхідно ізолювати і проводити за ними 10 - денний ветеринарний нагляд.

Категорично забороняється знімати шкури із тварин, підозрілих на захворювання, і загиблих. Шкури спалюють або закопують на глибину до 2 метрів.

Постраждалі від укусів, ослинення та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні негайно звернутися за медичною допомогою в травматологічні пункти або хірургічні кабінети закладів охорони здоров`я  для отримання невідкладної допомоги і вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації.

При можливості необхідно самостійно промити рану значною кількістю мильної води, краї рани змазати 70 - градусним спиртом або 5% розчином йоду, накласти асептичну суху пов’язку і звернутися до лікаря.

Для лікувально-профілактичної імунізації застосовується антирабічна вакцина та імуноглобулін, які використовуються у відповідності до діючих директивних документів. Курс імунізації складається із 6 ін’єкцій антирабічної вакцини. Імуноглобулін додатково призначається при тяжких укусах.

У Дніпровському районі міста Києва функціонують 2 антитирабічних кабінети за адресами:

вул. Митрополита Андрея Шептицького, 5;тел. 517 – 73 – 63; 
вул. Петра Запорожця, 26; тел. 512 – 30 – 68.

Додаткова інформація у районного позаштатного фахівця  - рабіолога Філонової Лариси Григорівни,
тел. 550 – 96 – 79.

Районний позаштатний інфекціоніст                                                                                    А.П. Мітлошук.

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

<< Назад

 

 
сайт создан компанией сайт разработан компанией Эффект

РЕФОРМА МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Профспілкове життя