28 жовтня 2016 року

Всесвітній день боротьби з інсультом

відзначається 29 жовтня за ініціативою Всесвітньої організації по боротьбі з інсультом з 2004 року, коли Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила інсульт глобальною епідемією.

Всесвітній день боротьби з інсультомЗа даними ВООЗ, щорічно від інсульту у світі гинуть 6,7 мільйона осіб.

Ця недуга за кількістю смертей поступається лише ішемічній хворобі серця. Причому, інсульт "молодшає" з кожним роком і лікарі все частіше фіксують його не тільки у літніх людей, але й у молоді в 25-річному віці.

Україна посідає одне із перших місць у Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту, що створює велике навантаження на систему охорони здоров'я, соціального забезпечення, економіку та все суспільство.

В Україні, згідно з офіційною статистикою, цереброваскулярні захворювання є причиною смертності  № 2 (100–110 тис. смертей, близько 14 % від усіх померлих), щороку стається 100–110 тис. інсультів (понад третина із них — у людей працездатного віку), 30-40 % хворих на інсульт помирають впродовж перших 30 днів, до 50 % — впродовж 1 року від початку захворювання,      20-40 % хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5 % первинної інвалідності), і лише близько 10 % повертаються до повноцінного життя.

За інформацією Департаменту охорони здоров’я КМДА, за 2015  рік у Києві зареєстровано 5236  випадків інсульту, що на 7,5 % більше, ніж у 2014 р. І на 16,4% більше, ніж у 2013 році.

Що таке інсульт?

Інсульт (у перекладі − "мозковий удар") являє собою раптове порушення мозкового кровообігу через розрив, спазм або закупорку однієї із судин, що призводить до інфаркту головного мозку або крововиливу у мозок.

Підступність інсульту полягає ще й у тому, що деякі із його симптомів можуть тривати зовсім недовго, а потім самостійно зникають через тимчасове припинення кровотоку мозковою артерією.     Зовні людина має практично здоровий вигляд. Такий стан називається транзиторною ішемічною атакою або мікроінсультом. Згодом перенесені мікроінсульти можуть трансформуватися  у обширний мозковий інсульт.

Причини інсульту

Факторами, які можуть спровокувати інсульт, є спадкова схильність, підвищений артеріальний тиск, цукровий діабет, атеросклероз, порушення роботи серця, ожиріння, стреси, низький рівень фізичної активності, куріння, алкоголізм.

Крім того, до загальновідомих причин інсульту у жінок додається патологічна вагітність, висока схильність до тромбозів і судинних ускладнень, депресії і перепади настрою.

Як розпізнати інсульт: симптоми і перші ознаки

 • раптовий перекіс обличчя,
 • раптово виникле утруднення мови,
 • різке погіршення зору,
 • різка слабкість або оніміння кінцівок на одному боці тіла,
 • несподівана втрата координації та рівноваги,
 • раптове запаморочення,
 • різкий головний біль,
 • блювота,
 • втрата свідомості.

При наявності вищевказаних симптомів,  потерпілого слід попросити виконати чотири  простих тестових завдання:

 1. посміхнутися,
 2. підняти обидві руки,
 3. сказати будь-яку просту фразу,
 4. висунути язик.

Якщо виконання хоча б одного із цих завдань завдасть труднощів або проявиться несиметричність рухів − слід терміново викликати швидку допомогу!

Дуже важливо розпізнати інсульт за вищевказаними характерними ознаками і вчасно надати першу допомогу потерпілому. Адже, якщо людина отримає медичну допомогу при інсульті протягом перших 3 - 4 годин, то наслідки нападу можуть бути безболісно усунені. У іншому випадку через перенесений інсульт людина може залишитися інвалідом або померти.

 • При найменшій  підозрі на інсульт необхідно негайно звернутися за екстреною медичною допомогою.
 • Пацієнти із симптомами інсульту повинні бути без зволікання доставлені у найближчий медичний центр із відділенням гострих порушень мозкового кровообігу (інсульту), в якому виконується екстрена терапія.

Щоб допомогти хворому до приїзду швидкої допомоги, дізнайся, що робити при інсульті:

 • переконайтеся, що хворий може дихати, при необхідності звільніть дихальні шляхи,
 • відкрийте  вікно, розстебніть комір сорочки, звільніть тіло від тугого пояса та одягу,
 • поклдіть потерпілого на високу подушку, щоб голова була піднята над постіллю приблизно на 30°,
 • при можливості виміряйте артеріальний тиск, а потім повідомте його лікарю,
 • згадайте і повідомте лікарю максимально точний час початку захворювання,
 • не давайте хворому їсти і пити.

Профілактика інсульту

Щоб уникнути інсульту, рекомендується вести здоровий спосіб життя, займатися фізичними вправами у відповідності зі своїми силами і віком, знизити у раціоні кількість жирних і рафінованих продуктів, солей, їсти більше овочів і фруктів, не зловживати алкоголем, відмовитися від цигарок.
Бережіть своє здоров'я!

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

<< Назад

 
сайт создан компанией сайт разработан компанией Эффект

РЕФОРМА МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Профспілкове життя