До Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз – 24.03.2017р.

До Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз За останній рік в Україні захворюваність на туберкульоз зросла на 8%.
Про це розповіла заступник міністра охорони здоров'я Оксана Сивак.
"У порівнянні з 2015 роком ми вже маємо зростання на 8%. Фактори можуть бути різні. Одним з них є соціально-економічна криза, яка поглибилася через військовий конфлікт на сході країни", - сказала Оксана Сивак.

За даними МОЗ, тільки в східних регіонах країни до початку бойових дій проживало 15% виявлених та взятих на облік хворих на туберкульоз. З посиленням міграції населення через військові дії ситуація з виявленням та лікуванням туберкульозу опинилася на межі критичної.
Крім того, за останні роки, в Україні зростає захворюваність на мультирезистентні форми туберкульозу (стійкі форми до медпрепаратів - ред). З 2009 року кількість виявлених хворих із мультирезистентим туберкульозом зросла більше ніж вдвічі: з 3 482 осіб до 8440 у 2015 році.
В 2014 році Україна увійшла до пятірки країн із найбільшим тягарем мультирезистентного туберкульозу.
"Це є загрозою для сусідніх країн Європейського регіону, і така напружена ситуація і з туберкульозом може бути перешкодою на шляху до євроінтеграції. Станом на сьогодні, на жаль, ми залишаємося резервуаром інфекції для Європи, тому перш за все маємо боротися  заради здоров'я нашого населення, але й розуміти, що наші сусіди теж переймаються цією проблемою", - зазначила заступник міністра.
75% тих, хто вперше захворів на туберкульоз, - представники незахищених верств населення, 58,4 % із них - безробітні особи працездатного віку, 5% - особи без постійного місця проживання, 1% - особи, які повернулися  із місць позбавлення волі. Серед уперше зареєстрованих хворих на туберкульоз  12,1 % становили хворі, які зловживають алкоголем, та 7% - споживачі ін'єкційних наркотиків.
До групи підвищеного ризику також належать медичні працівники і працівники пенітенціарних установ.
У той же час, значна частина хворих на ТБ - це звичайні громадяни України, серед яких лікарі, вчителі, бізнесмени, політики, студенти і т. д. Тобто в умовах напруженої епідеміологічної ситуації з ТБ захворіти може кожен, незалежно від соціального статусу та рівня достатку, значить має бути настороженість щодо ТБ як у населення, так і у медичних працівників.
До Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз
У порівнянні із 2015 роком у 2016 на туберкульоз захворіли відповідно 33 і 47 дітей віком до 1 року.

До Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз Яка ж стратегія боротьби із захворюванням на туберкульоз в Україні?
Питання протидії туберкульозу в Україні є одним з пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку.
На сьогодні в Україні діє закон "Про протидію захворюванню на ТБ" та затверджена Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ТБ на 2012-2016 роки.
Також у даний час під чіткою координацією МОЗ України здійснюється розробка концепції та заходів нової програми протидії ТБ на 2017-2021 роки.
Який відсоток хворих на туберкульоз можна вилікувати?
Згідно із рекомендаціями ВООЗ необхідно вилікувати мінімум 85% хворих чутливим ТБ і 75% хворих із стійкими формами ТБ (МРТБ).
Однак, в Україні низька ефективність лікування серед вперше виявлених хворих на ТБ з позитивним мазком становить 62%, а серед хворих МРТБ - 34%, у зв'язку з неякісним проведенням контрольованого лікування (особливо на амбулаторному етапі), відсутністю системи формування прихильності до лікування та високим рівнем стигми, безвідповідального ставлення хворих до лікування.
Щорічно із 9 млн людей, яким ставили діагноз туберкульоз, 3 млн навіть не проходять лікування.
У відомстві відзначають, що шанси на одужання має кожен хворий. Проте у разі тривалих перерв у лікуванні у хворих можуть формуватися форми туберкульозу зі стійкістю майже до всіх протитуберкульозних препаратів.
У цьому році МОЗ ініційовано впровадження нових протитуберкульозних препаратів, які вже використовуються у світі та доведено їх ефективність (бедаквилін, деламанід, претоманід), які істотно скорочують терміни лікування і підвищать його ефективність (тривалість лікування із стійкістю 1,5 - 2 роки, у разі застосування нових протитуберкульозних препаратів - близько 9 місяців) і дадуть додатковий останній шанс на одужання хворих із стійкістю майже до всіх протитуберкульозних препаратів.
Інформація із інтерв’ю заступника міністра охорони здоров’я Оксани Сивак та Звіту про захворювання на активний туберкульоз в Україні за 2016 рік.


Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

 
сайт создан компанией сайт разработан компанией Эффект

РЕФОРМА МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Профспілкове життя