11 липня 2017 року

Ботулізм: шляхи зараження, симптоми, лікування та профілактика

Ботулізм - хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму та характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи.

Ботулізм: шляхи зараження, симптоми, лікування та профілактикаЗбудник - Clostridium botulinum - живе у ґрунті, утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через ЗО хвилин).

Бактерії містять одну із найсильніших у природі отрут - ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг.

Зараження людини ботулізмом відбувається при вживанні продуктів тваринного і рослинного походження; забруднених клостридіями фруктів і овочів, грибів;  неправильно консервованих продуктів; через ковбаси, шинку, копчену рибу.

Клінічний перебіг

Інкубаційний період (від моменту проникнення збудника в організм до клінічних проявів хвороби) триває від декількох годин до 2 - 5 діб. Відомо, що чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, у середньому, близько доби.

Як правило, починається хвороба із симптомів ураження шлунково – кишкового тракту - нудоти, блювання, характерного болю у животі, рідких випорожненнь без патологічних домішок. Симптоми проявляються протягом 20 - 24 годин.  У подальшому з'являється неврологічна симптоматика: порушення зору - одна із найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів, важкість при читанні, що пов'язано із паралічем очних м'язів).  Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання; може змінитися тембр голосу. Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом -  сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальна слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках, при ураженні дихальних м'язів, пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тяжкість у грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що і  є причиною смерті при ботулізмі.

Лікування

При найменшій підозрі на ботулізм хворого необхідно якнайшвидше госпіталізувати у відділення інтенсивної терапії найближчої лікарні, тому що тільки там йому зможуть надати належну медичну допомогу.   Для нейтралізації ботулотоксину використовують спеціальні сироватки (внутрішньом'язово) протягом 1 - 4 діб. Для  знищення спор збудника хвороби, використовують антибіотики. При розладах дихання призначають штучну вентиляцію легень.

Профілактика

Для руйнування ботулотоксину перед вживанням консервів доцільно прогрівати їх до 100°С протягом 30 хвилин.

  • не їсти консерви із бомбажем або при підозрі на недоброякісність;
  • не купувати на стихійних ринках копчену, солену та в’ялену рибу, яка була виготовлена у домашніх умовах та без лабораторного контролю;
  • вживати  грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення, так як технологія та рецептура  їх приготування  розроблена із врахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного  лабораторного контролю.
  • слід неухильно дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог щодо технології виготовлення консервованих продуктів. Їх стерилізують у автоклавах, бо руйнування спор відбувається лише за температури 120 градусів С.

Зовнішньою ознакою забрудненості консервів збудником ботулізму є їх здуття внаслідок газоутворення і поява неприємного запаху.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно.

Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо, дітей.

Використані матеріали із Офіційного сайту МОЗ України та інформація Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України.

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва

Районний позаштатний інфекціоніст Т.І.Козарева

<< Назад

 
сайт создан компанией сайт разработан компанией Эффект

РЕФОРМА МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
Профспілкове життя